kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

How did the encomienda system affect native society?
What can a drop of liquid mercury be described as? A) a pure substance and a compound B) an impure substance that is reactive C) an impure substance that is unr
order these numbers from least to greatest. 7.7 , −71517 , 49 , 18724
a bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. the bat costs a dollar more than the ball. how much does the ball cost?
A patient with a cancerous tumor may seek treatment for his condition from a physician whose specialty is
4. A chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. The guests consumed 2 5 ∕ 16 tortes. How many tortes are left? A. 3 11 ∕ 16 B. 3 9 ∕ 16 C. 2 11 ∕ 1
What is manifest destiny?
_____________, the oldest delegate at the constitutional convention, did not approve of parts of the constitution. a. james madison b. benjamin franklin c. t
order these numbers from least to greatest. −0.7 , 92 , 9.73 , −3950
1 Which of these can be maximized by using cost-benefit analysis? A) productivity B) rationality C) utility D) value 2 Which is not a way that the Fed can gener