travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

Angelina's Italian Restaurant has collected data about customer sauce orders. It calculated that P(pesto) = 0.42, P(alfredo) = 0.86, and P(pesto or alfredo) = 0
A rocket carrying fireworks is launched from a hill 80 feet above a lake. The rocket will fall into the lake after exploding at its maximum height. The rocket's
In what ways did the French and Indian War (1754-1763) alter the political, economic, and ideological relations between Britain and its American colonies? Use t
how many lines of symmetry does a triangle have
A scale on a map shows that 2 inches = 25 miles. Part A How many inches on the map represents 60 miles? Part B How many miles is represented by 1/4 inch on
For every bag of trail mix the local Scout Guide troop sells, they earn $0.45. a. Write an expression to represent this situation. b. Sarah sold 52 bags of tra
Generally speaking, the ______ articles and amendments are listed first. most important most revised most challenged most basic
if 100 drops of liquid = 0.1 oz how many oz is 100 drops
Is there a word or phrase that means someone doesn't see the obvious, and if so what is it.
On January 1st, Jerome concocts a rumor and tells Beth. On January 2nd, they each tell a new person. By the end of January 2nd, four people have heard the rumor