aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

the moon is 240,000 miles from earth what is the distance written as a whole number multiplied by the power of ten
Mrs. Carter baked 100 muffins for a bake sale. The muffins were sold in packages in 2. There were 12 muffins left. Write an equation to find how many customers
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
There were 200 people at the baseball game. Each of them bought a $8 ticket to get into the game. How much money did the people spend on baseball tickets for th
How did geography spur industrialization in the Northeast?
The area of a rectangle is 60 square inches. The length of the rectangle is 7 inches longer than the width. Which equation models the situation? a. w+7=60 b.
Maggie has a ribbon 27 feet long. What is the length of the ribbon in yards? Equation : answer :
How d you write 0.32 as a mixed number in simplest for
What final impact did the westward Georgian migration have on the Creek Indians? They were given large parcels of land in Alabama. They lost their land in Georg
8 plus the quotient of a number and 3 is -2