MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Which does federal income tax help to fund
The year was 2081, and everybody was finally equal. they weren’t only equal before god and the law. they were equal every which way. nobody was smarter than any
what type of earthquake is caused by the movement of the crust? a.platonic b.tectnic c.seismic d.valcanic Sorry!! this is a science subject
What prediction does this excerpt best support?
PLS HELP FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLEIST​
Over the weekend, Rachel and Morgan drove to Chicago to go shopping. Now they're preparing to go home. Morgan needs gas for her jeep, which gets 27 miles per ga
The total surface area of a cube is 150 cm³. Find the volume.
If m1=100°, what is m ? ACB Note that the figure may not be to scale.
how does the conversation build suspense in the story?
True or false: Palpating and finding a vein can sometimes be difficult. It is sometimes necessary to remove your gloves when palpating to be able to locate a ve