alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Below are the line plots for two data sets. Find the mean of each data set. Mean of data set A: Mean of data set B:
Which of these describes why a stent is used? O A. To open an artery near the heart O B. To repair a weak heart valve O C. To increase the biocompatibility of a
Transform boundaries are most likely to produce what phenomenon?.
The smells and calls that animals use to communicate are systematic. True False
Transform boundaries are most likely to produce what phenomenon?.
A major software corporation has decided that its operating system is too difficult for the average user. Who should they hire to make the system easier to unde
Drag over the word that goes best with the image
What are the qualifications to be drafted into war.
Find the circumference and area of the circle. Use 3.14 for . Round to the nearest hundredth if necessary. 3 m
Will mark brainlest