briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

The tropical climate zone is in which two states?
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
Give 3 examples to show work being done.
A moving company is trying to store boxes in a storage room with a length of 5 m, width of 3 m and height of 2 m. How many boxes can fit in this space if each i
how does  a star form?
Scientists divide rocks into groups based on_________
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
is 10 yards less than 360 inches
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?