ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

The following scenario is an example of which step in the five-step model of communication? Pablo: "Guess who I just ran into!" A)feedforward B)business C)
How many ordered pairs of positive integers satisfy xY=32?
jason went to an arcade to play video games. he paid $2 for every 11 tokens he bought. he spent a total of $16 on tokens. which equation can be used to determin
the sum of the speeds of two trains is 720.2 mph. if the speed of the first train is 7.8 mph faster than the second train, find the speeds of each.
how air particles exert a pressure on the inside of the balloon
tan198=asin164=? how to solve this??
During its history, France has been a kingdom, an empire, a colonial power and a republic. True or false
what are the characteristics of living things
Which BEST describes the construction of a triangle if given the segment lengths of 2 cm, 3 cm, and 5 cm? A) Unique triangle B) Cannot be determined C) Tri
Having a hard time understanding this question (see attachment).