Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

if you could i need help on this pls
Context: Construct an argument for ethical consumerism, discussing the responsibilities of individuals in reducing waste production and its impact on the enviro
I need to know standard to slope intercept form
5p + 10= 2p + 1P + 40
We sometimes see state verbwhen they used with -ing form. So when they are used with-ing are they state verb or not? If they are not what we call them? and wha
Foods labeled “fat free” can actually contain less than 0.5 g of fat, true or false
I need to know standard to slope intercept form
Into which of the following is another substance dissolved? A. Solvent • B. Solute c. Dissolute D. Precipitate
Write an expression for d subtracted from 100.
Notice-and-comment rulemaking involves regulators noticing a situation that lacks a rule, commenting on it, and then issuing a rule. True False