snqadri snqadri
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he can sell for 85 cents per pound?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 15-03-2018
The grocer must use
 .. 90 lbs of 90-cent candy
 .. 10 lbs of 40-cent candy.

I find these X diagrams useful for solving mixture problems.
Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

The additive inverse of an element of x of a set is the number, which when added to x gives the answer 0. In the set {-3, -2, -1, 0, 1, 2, 3}, what is the addit
Answer it please the question is in the pic T_T​
Write an equation of the line that passes through a pair of points: On a coordinate plane, a line goes through (4, 1) and (5, 2). a. y = x + 3 c. y = -x + 2 b.
Which of the following is a sum of cubes?
which two values of x are roots of the polynomial below? x^2 + 5x + 9
The circuit is working, and all three bulbs are lit. If a switch at A is opened, what will happen to the circuit? • A. All three bulbs will stay lit B. All thre
8. Find the other endpoint of the segment with a midpoint of (-6, 4) and endpoint of (4, 8).
Express 5.5° as a fraction. .​
help please i dont know this
4x + 2y=4 and 3x -y= -7